fbpx
Entry-header image

Apskatāma ceļojošā izstāde “Lobs ar lobu sasatyka”

Ceļojošā izstādē “Lobs ar lobu sasatyka” Jaunmoku pils otrajā stāvā ir apskatāmas 40 mazās tautu meitas pēc etnogrāfiskajiem materiāliem atdarinātos vēsturiskos tautas tērpos, 14 vecos koferos kopā ar dažādiem sadzīves priekšmetiem. 

Izstāde atceļojusi no Latgales un veidota par godu Latgales 3. kongresam, kas notika Rēzeknē 2022. gada pavasarī. Viss sākās ar Baibām – lellēm, ko 1960. – 1970. gados ražoja rūpnīcā “Straume” Rīgā. Par godu Latgales kongresam lelles Baibas tika saģērbtas Latgales nacionālajos kostīmos, ko nēsāja 19. gadsimta 2. pusē. 

Pirmais čemodāns ir par godu Latgales etnogrāfiskajai vēstniecībai, kuru pārstāv arī pati Iveta Seimanova. Tajā ar Latvijas un Latgales karogiem. vidū sēž Vydsmuižas Annuža un viņu apsargā Žyks. (Žyks ir Latgales gada balvas kultūrā “Boņuks” skatītāju simpātiku balva.)

Izstādē redzamās tautumeitas ir nomazgātas pirtī (1 čemodāna saturs), pastrādājušas (čemodāns ar darbarīkiem – sviesta ķērni u.c.), gājušas baznīcā. Dāmas sargā vienīgais vīrietis – Jezups. Vairāku Latgales novadu tērpos – Vārkavas, Daugavpils u.c. ietērptas meitenes. Tā kā šogad Dziesmu svētku gads, tad 1 čemodāns veltīts dziesmu svētkiem. Un neizpaliek arī 4 tradīciju čemodāni ar Mārtiņiem, Lieldienām, Ziemassvētkiem un Jāņiem. Pie katras mazās tautu meitas brunčiem norādīta arī apdzīvotā vieta, no kurienes tērps nāk.

Šī ceļojošā izstāde jau ir pabijusi dažādās Latvijas pilsētās un ciemos. Ciemojusies Stokholmā un Tallinā.

Izstāde bijuši dažādās vietās Latvijā –  pat Rīgas lidostā. Tā ceļo pa pasauli. Uz Jaunmokām atgādāta no Viļņas.

Izstāde “Lobs ar lobu sastyka” (autore Iveta Seimanova) Jaunmoku pilī apskatāma no 5. augusta līdz 10. septembrim. 

Pieraksties un uzzini par jaunumiem pirmais!

Grozs
  • No products in the cart.
× Jums ir jautājumi?