Entry-header image

Jaunmoku pilī atklāta izstāde “Dzintara pilieni”

No 19. augusta līdz 31. oktobrim Jaunmoku pils Freimaņa zālē būs iespēja apskatīt Andra Liepiņa privāto dzintara kolekciju izstādē “Dzintara pilieni”. Tā ir veltīta metālmākslinieka un dzintara rotu meistara Ojāra Liepiņa (1937–2017) daiļradei un Latvijas dzintara unikālajai vēsturei.
Latvija ir viena no tām nedaudzajām vietām pasaulē, kur atrodamas bagātīgas dzintara nogulsnes. Dzintars, kas izveidojies pirms aptuveni 40–50 miljoniem gadu, ir fosilizēta koku sveķu forma, kas laika gaitā pārvērtusies par cietu, caurspīdīgu materiālu ar bagātīgām krāsu variācijām, sākot no gaiši zeltainas līdz dziļi sarkanai. Latvijā dzintars ir īpaši novērtēts ne tikai tā skaistuma, bet arī tā vēsturiskās nozīmes dēļ – tas tika izmantots gan rotās, gan tirdzniecībā jau senajos laikos, un tā slavenā Dzintara ceļa vēsture sniedzas gadsimtiem senā pagātnē. Izstāde “Dzintara pilieni” sniedz unikālu iespēju iepazīties ar Andra Liepiņa privāto dzintara kolekciju, kas ir saņemta mantojamā no viņa tēva, Ojāra Liepiņa (1937–2017). Šī izstāde ir īpaša ar to, ka tā atklāj mākslinieka radošo ceļu un viņa ieguldījumu latviešu amatniecības mākslā. Ojārs Liepiņš, dzimis un audzis Madlienā, Vidzemē, no sava tēva, kurš bija kalējs, mantojis interesi par metālkalumiem un rotām. Piecdesmitajos gados viņš pārcēlās uz Rīgu, kur septiņdesmitajos gados apguva lietišķās mākslas prasmes studijā “Kalvis” pie meistara Džema Bodnieka.

1973. gadā Ojārs Liepiņš sāka strādāt “Daiļradē” kā rotkalis, un deviņdesmitajos gados, kad tika atjaunota Amatniecības kamera, viņš ieguva meistara diplomu. Liepiņa darbi tika izstādīti vairākās vadošajās amatnieku izstādēs, kurās viņš guva atzinību un iespēju piedalīties izstādēs arī padomju savienības līmenī. Savu mākslinieka darbību viņš aizsāka Rīgā, bet vēlāk atgriezās un turpināja darbu tēva darbnīcā Madlienā. Ojāra Liepiņa radošais mantojums ir cieši saistīts ar dzintara apstrādi, kas ir svarīga Latvijas kultūras daļa. Trīs viņa radītie darbi ir iekļauti Ogres Vēstures un Mākslas muzeja krājumos, un tagad arī Jaunmoku pilī apmeklētājiem būs iespēja aplūkot viņa daiļradi izstādē “Dzintara pilieni”. Izstāde būs pieejama muzeja darba laikā, un tās apmeklēšanai nepieciešama ieejas biļete.

Pieraksties un uzzini par jaunumiem pirmais!

Grozs
  • No products in the cart.
× Jums ir jautājumi?