Entry-header image

Jaunmoku pils muzeja jaunieguvumi

Muzeja krājuma jaunieguvumi

Katru gadu Jaunmoku pils muzejā nonāk lielāki un mazāki dāvinājumi, kas atspoguļo pils vēstures vai Latvijas meža apsaimniekošanas liecības.

Šoreiz, kā dāvinājums no tukumnieces Gunas Skribles, nonācis viņas tēva mežsaimniecības speciālista – mežkopja un mežziņa, kā arī ilggadīga Tukuma dārzniecības vadītāja Jāņa Skribļa (22.09.1927 – 30.06.2021) personīgā arhīva lietas. To vidū mednieku apliecības, mežacūku ilkņu trofeja, medību taure, mežziņa formas tērpa uzšuves, apbalvojumi, studiju laika lekciju pieraksti, kā arī izdevumi  par mežsaimniecības tematiku. Ar mežsaimniecību saistītie dokumenti un priekšmeti sniedz ieskatu J.Skribļa profesionālajā darbībā un brīvā laika nodarbēs.    

Jānis Skriblis 1940. gadu beigās Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā (tagad Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte) uzsāka mežsaimniecības studijas. Studiju laika lekciju pieraksti saglabājušies fragmentāri – 4 burtnīcas ar pierakstiem meža izmantošanā, mežsaimniecībā, mežsaimniecības organizēšanā un plānošanā, kā arī meža taksācijas mācību prakses protokoli. Tie datēti ar 1950./1951. gada oktobri, kas vienlaikus norāda uz to, ka mācības tolaik nopietni sākās pēc rudens ražas novākšanas darbu beigām kolektīvajās saimniecībās.  

Pieraksti vīrišķīgi filigrānajā rokrakstā ar zīmējumiem vēsta par autora atbildīgumu, nopietno pieeju lietām un darbam. To apliecina arī saņemtās un krājumā nonākušās apbalvojuma medaļas: “Par darba varonību PSRS”, “Par varonīgu darbu, atzīmējot V. I. Ļeņina 100. dzimšanas dienu”, “Darba veterāna” un par dalību  “PSRS Tautsaimniecības sasniegumu izstādē”.

Jāņa Skribļa darbība mežsaimniecības nozarē aizsākās ar pasniedzēja darbu Aizupes meža tehnikumā. Pēc šī darba perioda 1962. – 1967. gadā sekoja mežziņa amats Valguma mežniecībā. Muzejam nodotās uzšuves lietojis pie formas tērpa tieši šajā laikā. Prasība uzrādīt medību atļauju visiem medīt gribētājiem, arī augsti stāvošām amatpersonām, maksāja viņam mežziņa amatu. 

Mežkopja darbu Jānis Skriblis turpināja Lauksaimniecības pārvaldē. Ar laiku mežsaimniecības jomu atstāja un līdz pensijai strādāja par Tukuma dārzniecības vadītāju.

Ingrīda Vistopola,

Jaunmoku pils muzeja krājuma glabātāja

Grozs
  • No products in the cart.
× Jums ir jautājumi?