Entry-header image

Pils vēsture un leģenda

Jaunmoku pils vēsture sniedzas 120 gadu senā pagātnē, bet apdzīvotas vietas Jaunmokas minētas jau 16. gadsimta vidū.

Pils vēsture

Vietas nosaukums ‘Neumocken’ dokumentos pirmo reizi minēts jau 1544. gadā.

Jaunmoku pilij, kurā neogotiskā stila formas apvienojušās ar jūgendstila elementiem, ir īpaša vieta starp Latvijas arhitektūras šedevriem. Pils uzcelta 1901. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa (1858-1945) projekta kā Rīgas pilsētas galvas Džordža Armitsteda (1847-1912) medību un atpūtas pils.

Džordžs Armitsteds Jaunmoku pilī saimniekoja līdz 1904. gadam. Pēc tēva nāves viņš savā pārziņā pārņēma Rindzeles muižu, tāpēc Jaunmoku muiža tika pārdota Brinkenu dzimtai.

No 1910. līdz 1918. gadam muiža piederēja fon Ungernu-Šternbergu dzimtai, bet 1918. gadā muižu savā īpašumā ieguva vācu izcelsmes lauksaimnieka Vilhelma Freimaņa ģimene.

1920. gadā, īsi pirms Agrārās reformas, Jaunmoku muiža (1394 ha) tika sadalīta, bet 1929. gadā muižas centrs pārdots Rīgas pilsētas pašvaldības darbinieku Slimokasei, kas šeit ierīkoja bērnu koloniju jeb sanatoriju “Cīrulīši”.

Otrā Pasaules kara laikā pili izmantoja gan krievu, gan vācu armija. Kara sākumā pilī bija ierīkota krievu seržantu skola, tad vācu raidstacija, bet kara beigu posmā – vācu kara hospitālis.

Pēckara gados pilī bija ierīkoti dažādu iestāžu kantori, dzīvokļi strādniekiem, darbojās vietējais klubs un pārtikas veikals. Neviens no apsaimniekotājiem neveica ēkas remontdarbus, tādēļ 1974.gadā jau daļēji sabrukusī pils nonāca LPSR Mežsaimniecības un mežrūpniecības ministrijas pārziņā. Sākās pils atjaunošana, kas ilga vairāk nekā 20 gadus. No 1992. gada pils apsaimniekotājs ir Valsts medību saimniecība un no 2000. gada – valsts akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”.

2021. gada nogalē tika uzsākti Jaunmoku pils jumta seguma nomaiņas un atjaunošanas darbi. Pēc 9 mēnešu ilga darba pils ieguva tā sākotnējo vēsturisko izskatu un šobrīd no jauna to rotā divu krāsu jumts ar ornamentu, kas veidots no sarkaniem un melniem māla dakstiņiem, un vairākām jumta izbūvēm, kā to sākotnēji bija iecerējis pils projektētājs Vilhelms Bokslafs.

 

Arī tagad turpinās pils labiekārtošanas darbi. To mērķis – panākt, lai Jaunmokas kļūtu par vienu no būtiskākajiem Latvijas valsts tūrisma un kultūras centriem ar plašām attīstības perspektīvām.

Pils leģenda

Muzejs

Klientu atsauksmes

Muzeja darba laiks

Katru dienu no plkst. 9.00 līdz 19.00 
Tālr.  +371 26187442

Atpūta viesnīcā

Izbaudi nesteidzīgu atpūtu pilī

E-veikals

Ekskursijas muzejā, atpūtas piedāvājumi, suvenīri, u.c.

Dāvanu karte

Meklē ideju dāvanai? Esi apjucis no plašā piedāvājuma? Iegādājies dāvanu karti un ļauj saņēmējam pašam izvēlēties ko piedzīvot un sajust Jaunmoku pilī!

Dāvanu karti piedāvājam iegādāties elektroniskajā versijā mūsu internetveikalā vai drukātā versijā, saņemot to pa pastu vai uz vietas Jaunmoku pils Informācijas stendā.

Pieraksties un uzzini par jaunumiem pirmais!

Grozs
  • No products in the cart.
× Jums ir jautājumi?