fbpx

Pīterdīna jeb latgaliskuos nūtikšonys Jaunmūkuos

Jaunmoku pilī svinēs Pīterdīnu jeb latgaliskuos nūtikšonys Jaunmūkuos!  

Pēterdienā, 29. jūnijā, Jaunmoku pils aicina latgaliešus un latgaliskā cienītājus satikties Kurzemē pasākumā “Pīterdīna jeb latgaliskuos nūtikšonys Jaunmūkuos”, lai baudītu latgalisko kultūru, valodu, teātri, mūziku un ēdienu visas dienas garumā – viesosies Baltinavas amatierteātris “Palādas”, koklētāja Jadviga Mežniece, folkloras kopa “Grodi”, tirgotāji un amatnieki. 

Lai iepazītu šai pusei neierasto, ielūkotos latgaliskajā, Jaunmoku pils piedāvā plašu programmu. No plkst. 13:00 līdz 20:00 viesiem būs iespēja apmeklēt tirdziņu, kurā Latgales un latgaliešu amatnieki, mājražotāji būs sagādājuši dažādus gardumus un izstrādājumus. Līdz 22. jūnijam no tuvākas un tālākas apkaimes aicinām pieteikties tirdziņa dalībniekus, nolikums pieejams www.jaunmokupils.lv 

Plkst. 15:00 ar kurzemniekiem raksturīgo viesmīlību sagaidīsim apmeklētājus un notiks atklāšanas pasākums, kurā latgaliešu dzejas kolāžu, izpildīs Tukuma E. Birznieka – Upīša 1.pamatskolas skolēni, latgaliešu valodas skatuves runas konkursa ”Vuolydzāni” uzvarētāji un Jadvigas Mežnieces un Aijas Monikas Vainiņas  kokles koncerts “Morguošona”. Tajā tiks dziedātas dziesmas Latgales tradicionālo instrumentu pavadījumā, tautasdziesmai savijoties ar muzicēšanas brīvību un kokles skaņām. Vairākas no izvēlētajām dziesmām skaudri atspoguļos jaunas meitenes pārdzīvojumus dzīves ceļā, taču netrūks arī danču mūzikas, kas tradicionāli atskaņota uz kokles un uzlādēs klausītājus un muzicētājus ar dzīvesprieku. 

Plkst. 16:00 pils viesi aicināti uz ikdienā neierastu pils vēstures ekskursiju – latgaliešu valodā ar gidu –  varēs izzināt pils vēsturi un tās noslēpumus. Dalības maksa – ieeja muzejā – 5 EUR personai.   

Plkst. 16:45 notiks kokles meistarklase, kuru vadīs Jadviga Mežniece un asistēs Aija Monika Vainiņa. Aicināts piedalīties ikviens interesents ar savu kokli. Dalība meistarklasē būs ar ierobežotu skaitu, tādēļ tā iepriekš jāpiesaka Jaunmoku pils Informācijas centrā, rakstot info@jaunmokupils.lv vai zvanot 26187442.  

Jadviga Mežniece Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā apgūst tradicionālo mūziku un kā galveno ievirzi izvēlējusies tieši kokles spēli Laimas Jansones vadībā. Vadījusi meistarklases Pasaules koklētāju nometnē 2023. gadā un kopš 2023. gada decembra vada koklētāju kopu Daugavpilī. Jagviga saka: „Latviešu un tieši latgaliešu tradicionālā mūzika man ir ļoti tuva, kopš bērnības piedalos dažādos folkloras pasākumos un darbojos folkloras kopā „Speiga”. Caur kokles spēli varu gan atklāt mūsu mantojumu un izzināt pagātni, gan arī radīt pati savu mūziku un meklēt laikmetīgāku skanējumu. Lai gan kokle ir man tuvs instruments jau kopš bērnības, tās apgūšana ir bezgalīgs,  aizraujošs un niansēts ceļojums.” 

Aija Monika Vainiņa, kura mācījusies koncertkokles spēli mūzikas skolā, taču interese par etnogrāfisko kokli bijusi vienmēr, tāpēc apguvusi to pašmācības ceļā. 2023. gadā piedalījusies Pasaules koklētāju nometnē un bijusi koklētāju kopas „Saules kokles” dalībniece. Šobrīd kokles spēli iekļauj dažādos muzikālos projektos un nebaidās eksperimentēt ar neparastākiem žanriem. 

Plkst. 18:00 notiks dienas gaidītākais notikums – Baltinavas amatierteātra “Palādas” izrāde Danskovīte “Ontans i Anne” 1. daļa “Ontans i vampīri” – Anna, izdzīvojusies atraitnes lomā, piekrīt kaimiņienes ieteikumam un ar viltību  dabū sev Antonu par vīru. Amatierteātris piedalās pasākumos, popularizējot latgaliešu valodu, vērtības un tradīcijas. Pazīstamākā un spēlētākā kolektīva izrāde ir sadzīviska komēdija “Ontans i Anne” 10. daļās, kuras autore ir amatierteātra režisore  Anita Ločmele (ar pseidonīmu Danskovīte). Šī gada sākumā amatierteātris saņēma Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2023” skatītāju simpātiju balvu “Žyks” Pēc Danskovītes viencēliena komēdijas motīviem Latvijas Nacionālais teātris iestudēja tautas komēdiju “Latgola.lv” Valda Lūriņa režijā. Teātra izrādes biļešu cena – 10 EUR personai.  

Plkst. 20:00 aicinām turpināt baudīt Pēterdienu ar dziesmām, dejām un spēlēm Vakarēšanā pie ugunskura kopā ar folkloras kopu “Grodi”. Kopas repertuāru veido gadskārtu ieražu, ģimeņu godu, darba, sadzīves un citu tematu dziesmas, mūzika, rotaļas un dejas no visiem Latvijas novadiem. Īpašu daļu sastāda dziesmas no dalībnieku senču dzimtā novada – Latgales. 

Folkloras kopas dalībnieki sadarbojas ar etnomuzikoloģijas, arheoloģijas, antropoloģijas, astronomijas un citu zinātņu speciālistiem seno tradīciju izzināšanā un atjaunošanā. Biļešu cena 10 EUR personai.  

Visas dienas garumā no plkst. 14:00 līdz 22:00 vasaras dārza terases kafejnīcā apmeklētājiem būs iespējams nobaudīt “Latgales garšas” ar tādiem tradicionālajiem latgaliešu ēdieniem kā asuškas jeb kļockas saldā krējuma mērcē,  buļbu bleiņi skābā krējuma mērcē, guļbešnīki, skābu kāpostu zupu un varēs baudīt citus gardus latgaliešu ēdienus. 

Svētku baudītājiem no plkst. 13:00 līdz 21:00 būs iespēja apskatīt izstādes Jaunmoku pilī – “Rakstu raksti” no Latgales etnogrāfiskās vēstniecības – zīmējumi uz sviesta papīra un etnogrāfiskie cimdi, izstāde “Čošņī deči”  – krāsainas segas no Ziemeļlatgales –  Baltinavas muzeja un privātpersonu krājumi, kā arī izstāde “Sakrālais Tevī un apkārt”. Sakrālie priekšmeti ļaus ielūkoties latgalieša un tam apkārt esošo cilvēku dvēselēs un pasaules redzējumā. Vienreizēja iespēja Meža muzejā – tikai šajā dienā aplūkot 20. gs. 70.un 80. gados sagatavotos Latgales mežrūpniecības saimniecību albūmus no  Jaunmoku pils muzeja krājuma.  

Dienas biļete pasākumā (ekskursija ar gidu latgaliešu valodā, teātra izrāde un vakarēšana) –  20 EUR. Bezmaksas ieeja līdz 7 gadu vecumam. Ģimenes goda apliecības īpašniekiem, skolēniem, pensionāriem, personām ar invaliditāti: II, III grupa, biedrības “Latvijas Piļu un muižas asociācija” biedriem, kā arī, uzrādot dzimšanas apliecību ar dzimšanas vietu Latgalē – 20% atlaide, izmantojot kuponu “Pīterdīna“. Ierodoties būs jāuzrāda derīga apliecība. Biļetes iespējams iegādāties www.jaunmokupils.lv un Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās.  

Baudi, piedalies, iepazīsti, klausies vai vienkārši vēro no malas, ko nozīmē īsti latgaliski Kurzemē! 

Mūsu piedāvājums

5.0020.00

Noskaties video par mūsu pili un tās apkārti

Jums ir jautājumi par šo piedāvajumu?

Sazinieties ar mūsu komandu, lai uzzinātu vairāk par Jaunmoku pils piedāvajumu.

Informācijas centra Tālrunis: 
+37126187442, info@jaunmokupils.lvPieraksties un uzzini par jaunumiem pirmais!

Grozs
  • No products in the cart.
× Jums ir jautājumi?